OPEN B – 15° Festival Scacchistico Internazionale "Città di Amantea"

Amantea - 03/09/2017, 10/09/2017

List of registered players, ordered by Rating and Title:

ID Name Fed Sex Title FIDE rat. Nat. rat.
1 POCHYHAYLO ANDRIY RC m 1N 1893 1893
2 MAZZETTA Renato TO m 1N 1859 1859
3 GIANNONI Federico CA m 1N 1831 1831
4 CINO GIUSEPPE ADALBERTO PA m 1N 1828 1828
5 DE ZERBI Sergio ITA m 1N 1826 1826
6 MADIAI Filippo AR m 1N 1811 1811
7 PADUANO Gennaro NA m 1N 1803 1803
8 SAVITTERI CALOGERO ITA m 1N 1803 1803
9 CATAPANO Francesco CS m 1N 1794 1794
10 CICERO Angelo CS m 1N 1792 1792
11 DI SALVIO Giuseppe SA m 1N 1770 1770
12 NATOLI Domenico PA m CM 1744 1744
13 PANARIELLO Francesco NA m 1N 1736 1736
14 CAUTIERO Pietro CR m 1N 1729 1729
15 DE MARINIS Marcello RM m 1N 1728 1728
16 Caporale Giuseppe Guido BRA m 1728 0
17 PETRUCCI Fabio RM m 2N 0 1717
18 CHIABRANDO DAVIDE TO m 2N 1713 1713
19 FIORENTINO Vincenzo ITA m 1N 1706 1706
20 RAMETTA Marcello CS m 1N 1701 1701
21 VASTA Armando CZ m 2N 1687 1687
22 PARLATO ROVELLA NAZARENO PA m 2N 1684 1684
23 COTTONE Salvatore PA m 1N 1682 1682
24 MONATTI Patrizio FI m 2N 1662 1662
25 BELLANTONI Corrado VV m 2N 1660 1660
26 DI DARIO Dario RM m 2N 1659 1659
27 RUBINO Renato CZ m 2N 1656 1656
28 SPINA Giovanni CS m 2N 1654 1654
29 ASTORINA Davide CT m 2N 1651 1651
30 MORANA Marco TP m 2N 1650 1650
31 BANDIERAMONTE Enrico PA m 2N 1629 1629
32 Ferro Ferruccio ITA m 1628 0
33 CORASANITI ALESSIO CZ m 2N 1616 1616
34 GIGLIOTTI Vitaliano CZ m 2N 1614 1614
35 SCOVAZZI Tullio MI m 1N 1610 1610
36 PALETTA Giuseppe CS m 2N 1608 1608
37 Yarur Elsaca Daniel CHI m 1608 0
38 RUBINO ALESSANDRO CZ m 2N 1605 1605
39 MICELI Claudio ITA m 3N 1592 1592
40 MERCURI Delia RC f 2N 1574 1574
41 GALANTE Benedetto PA m 2N 1561 1561
42 BALSANO Giulio PA m 3N 1555 1555
43 MIOSI FRANCESCO PA m 3N 1551 1551
44 LA FRANCA Vincenzo PA m 2N 1549 1549
45 SCARLATO Gianfranco CE m 2N 1547 1547
46 LA SPINA STEFANO CT m 2N 1545 1545
47 CONIGLIO Rosario KR m 3N 1533 1533
48 DE VINCENTIIS SALVATORE NA m 3N 1533 1533
49 NORRITO Salvatore PA m 1N 1520 1520
50 DENOZZA Mauro RM m 2N 1516 1516
51 ROMEO Giovanni M. ITA m 3N 1515 1515
52 DAGNINO Marcello PA m 3N 1511 1511
53 GILIBERTI Antonio AV m 2N 1497 1497
54 GALLUCCI Vittorio RM m 3N 0 1490
55 LA RANA Fabio NA m 3N 1490 1490
56 BRUNO Elio CS m 2N 1483 1483
57 ITALIANO MICHELE RC m NC 1470 1470
58 VASTA Piergiorgio CS m NC 0 1470
59 MANTI Elisa ITA f 3N 1459 1459
60 PROCOPIO GIUSEPPE CZ m 3N 1459 1459
61 RUBINO Giovanni VV m NC 1449 1449
62 D'ELIA Mario Domenico ITA m 2N 1447 1447
63 VERRE GAETANO NA m 3N 1445 1445
64 ATTINA' Rodolfo RC m 3N 1441 1441
65 Fiorentino Serena ITA f 0 1440
66 AMODEI Diego CZ m 2N 1428 1428
67 GIANNINI FABIO PZ m NC 1422 1422
68 NAZZARENO Mario ITA m NC 0 1377
69 PROCOPIO FRANCESCO SO m NC 1370 1370
70 SIVIGLIA Michele CZ m NC 1369 1369
71 PARAGLIOLA Gennaro CZ m 2N 1358 1358
72 PALERMITI Francesco RC m 3N 1333 1333
73 Yarur Rescaglio Maria Jose CHI f 1261 0